Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcom People: David Croft
Prawdziwe nazwisko: David John Sharland
Data urodzenia: 7 września 1922 (obecny wiek: 85 lat)
Miejsce urodzenia: Sandbanks, hrabstwo Dorset, Anglia
Stan cywilny: żonaty (żona Anne, od 1952), siedmioro dzieci oraz wnuczęta
Odznaczenia: oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (1978)

Człowiek - instytucja, współautor 11 (słownie: jedenastu) britcomów na przestrzeni 35 lat. W Polsce najlepiej znany jako współscenarzysta "Allo! Allo!", w Wielkiej Brytanii niemal każdy telewidz kojarzy co najmniej kilka jego produkcji (nawet jeśli nie zna jego nazwiska).

Britcomowy debiut Crofta nastąpił dość późno, bo dopiero w wieku 39 lat. Wcześniej służył na frontach II wojny światowej, przede wszystkim w Afryce Północnej, Indiach i Singapurze, wracając do cywila w stopniu majora. Po wojnie pracował dla telewizji jako aktor i muzyk, a następnie producent. Po raz pierwszy wpisał się do kronik jako scenarzysta serialu komediowego w roku 1961, pisząc wraz z Richardem Waringiem mocno już dzisiaj zapomniany, siedmioodcinkowy britcom "Jajogłowi" o wesołym życiu grupy londyńskich studentów.

W połowie lat 60. jego żona, wówczas pracująca jako agent teatralny, poznała go z piszącym aktorem nazwiskiem Jimmy Perry, który w czasie wojny służył w pełnej niemłodych już dżentelmenów jednostce obrony terytorialnej. Obaj panowie wykorzystali te doświadczenia pisząc wspólnie "Armię tatuśka" - pierwszy wielki hit Crofta, emitowany przez 9 lat (1968-77), a dziś uznawany za jeden z najważniejszych britcomów lat 70. W 1973 Croft rozpoczął współpracę z drugim ze swych wieloletnich partnerów w pisaniu, Jeremy'm Lloydem. Ich pierwszy serial, "Are you being served?", doczekał się trzynastu lat emisji oraz remaków w USA i Australii.

Przez kolejnych 20 lat Croft i jego partnerzy niemal bezustannie dostarczali widzom BBC kolejnych godzin dobrej zabawy. Owocami współpracy z Perrym były "It Ain't Half Hot Mum", chyba najważniejsza britcomowa próba rozliczenia się z brytyjskim kolonializmem, a także "Hi-de-Hi" (to w tym serialu wypłynęli na szersze wody Paul Shane, Su Pollard czy Jeffrey Holland) i, realizowane przez w dużej mierze tę samą ekipę, "Pan wzywał, Milordzie?". Jeśli chodzi o duet Croft - Lloyd, ich dwie następne próby po "Are you..." - seriale "Proszę wrócić, Pani Noah" i "Wesoła orkiestra" - były delikatnie mówiąc, mało udane, ale potem triumfowali za sprawą "Allo! Allo!". Croft wycofał się z tego tasiemcowego, jak na britcom, serialu po sześciu seriach, zaś trzy ostatnie Lloyd napisał wspólnie z Paulem Adamem. Nie przeszkodziło to obu panom spotkać się ponownie przy projekcie "Grace and Favour", będącym kontynuacją po latach ich pierwszego wspólnego serialu, a zarazem satyrą na doskwierającą im coraz bardziej starość.

W 1995 Croft wraz z trójką spośród swych ulubionych aktorów (trio Shane - Holland - Pollard) oraz scenarzystą Richardem Spendlove'm zrealizował swój pożegnalny serial "Oh, Doctor Beeching!", w polskiej telewizji prezentowany swego czasu pod tytułem "Stacyjka Hatley". Po definitywnym zakończeniu jego produkcji, w 1998 76-letni Croft ogłosił przejście na emeryturę, z której uroków korzysta do dziś.

Gdyby chcieć określić jakoś jego styl, na pewno trzeba zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, niezwykle wyraziste postacie, z których każda posiadała własny, niepowtarzalny ładunek komiczny. Po drugie, hermetyczne środowiska, w których przyszło im przebywać, co zmuszało je do interakcji i czyniło wszystko jeszcze zabawniejszym.

Croft był także producentem britcomów, znanym z umieszczania na końcu odcinków "wizytówek" wszystkich grających aktorów. W 1978 otrzymał jedno z ważniejszych odznaczeń państwowych przyznawanych tradycyjnie m.in. ludziom zasłużonym dla brytyjskiej kultury - Order Imperium Brytyjskiego.

***

Życzę wszystkim bardzo miłego, długiego weekendu i oczywiście zachęcam do codziennego zaglądania na britcom.blox.pl albo najlepiej zaprenumerowania go w postaci strumienia RSS (wystarczy kliknąć taki napis na górze ekranu). Już jutro prawdziwe życie Baldricka z "Czarnej Żmii", czyli sylwetka jego odtwórcy, Tony'ego Robinsona.

Wykorzystałem materiały zebrane przeze mnie podczas mojej pracy nad artykułem o Crofcie w polskiej Wikipedii, stąd częściowe podobieństwo obu tekstów.
piątek, 27 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Britcom People: Sir Nigel Hawthorne

    Data urodzenia: 5 kwietnia 1929 Miejsce urodzenia: Coventry, Anglia Data śmierci: 26 grudnia 2001 Wyobrażam sobie, że duża część Polaków, zwłaszcza z grupy o

  • Śmierć Grahama Chapmana

    Graham Chapman prowadził zdecydowanie najweselsze życie spośród szóstki członków kultowej grupy komików znanych jako ekipa Monty Pythona lub po prostu Pythoni.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: