Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcom People: Rowan Atkinson

Od dziś nowy kącik w ramach britcomowego bloga - Britcom People, czyli krótkie sylwetki ludzi związanych ze światem brytyjskich seriali komediowych, przede wszystkim aktorów i autorów, ale nie tylko. Postaram się pisać te artykuły bardziej encyklopedycznie i mniej subiektywnie niż inne wpisy, jednak efekty ocenicie sami :)

Pełne nazwisko: Rowan Sebastian Atkinson
Data urodzenia: 6 stycznia 1955 (obecny wiek: 52 lata)
Miejsce urodzenie: Consett, hrabstwo Durham, Anglia
Wykształcenie: magister inżynier elektryk, Newcastle University (inżynier) oraz Oxford University (magisterium)
Stan cywilny: żonaty (żona: Sunestra Sastry, od 1990), dwoje dzieci (Lily i Benjamin)
Obecne miejsce zamieszkania: hrabstwo Oxfordshire, Anglia

Przygoda Atkinsona z aktorstwem rozpoczęła się podczas studiów w Oksfordzie, gdzie występował w studenckich grupach teatralnych. Tam poznał dwie osoby, które miały w jego karierze odegrać bardzo ważną rolę: scenarzystę Richarda Curtisa i kompozytora Howarda Goodalla. Po studiach zamiast zajmować się przewodami i gniazdkami, jak wskazywałoby wykształcenie, zaczął jeździć po kraju z własnym programem kabaretowym. Jeden z jego spektakli został zarejestrowany dla telewizji, gdzie szybko zwrócono na niego uwagę. Otrzymał propozycje z obu głównych brytyjskich stacji - BBC i ITV, ale ostatecznie zdecydował się na tę pierwszą i wszedł w skład zespołu serialu To nie są wiadomości o dziewiątej. W latach 80. i 90. stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorów komediowych, grając w słynnych britcomach Czarna Żmija i Jaś Fasola . Jego ostatnim jak dotąd serialem telewizyjnym była Cienka niebieska linia , zamknięta w roku 1996.

Na dużym ekranie debiutował w 1983, kiedy to zagrał małą rólkę w jednym z filmów o agencie 007 - "Nigdy nie mów nigdy więcej". Potem grał jeszcze w kilku brytyjskich komediach, ale jego pierwszą naprawdę dostrzegalną rolą kinową była postać księdza - neurotyka w "Czterech weselach i pogrzebie" (1994). Z późniejszych występów warto wymienić "Scooby-Doo", "To właśnie miłość", "Wszystko zostaje w rodzinie" czy tytułową rolę w filmie "Johnny English". Zagrał także w dwóch filmach powstałych na bazie "Jasia Fasoli": "Jaś Fasola - nadciąga totalny kataklizm" oraz "Wakacje Jasia Fasoli". Ten ostatni film - jak zapowiedział - ma być jego definitywnym pożegnaniem z jego najsłynniejszym bohaterem.

Współpracownicy określają Atkinsona jako osobę wyjątkowo dokładnie przygotowującą swoje występy - choć na ekranie jego gra może wyglądać lekko i spontanicznie, wszystko jest zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Pedantyczne przygotowania dają Atkinsonowi psychiczny komfort, który pozwala mu ograniczyć stres,  w dzieciństwie powodujący u niego jąkanie się. Do dzisiaj miewa kłopoty z literą B, z czego zakpił w drugiej serii "Czarnej Żmii", gdzie w jednym z odcinków jego bohater co chwilę musiał wypowiadać słowo "Bob".

Jego wielkim hobby jest motoryzacja - posiada prawo jazdy na ciężarówki, jeździł także na bolidach o parametrach zbliżonych do Formuły 1. Pisuje felietony do brytyjskiej prasy motoryzacyjnej, zaś w kupionej przez siebie okazałej rezydencji w hrabstwie Oxfordshire trzyma pokaźną kolekcję sportowych samochodów, w której honorowe miejsce zajmują pojazdy jego ulubionej marki Aston Martin.

Od 17 lat jest szczęśliwym mężem, jego małżonka także pracuje w branży filmowej - jest charakteryzatorką. Mają dwoje dzieci.

***

A jutro na britcom.blox.pl: mistrzowie brytyjskiego humoru w jego najczarniejszej postaci, czyli Liga Dżentelmenów.

środa, 25 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Britcom People: Sir Nigel Hawthorne

    Data urodzenia: 5 kwietnia 1929 Miejsce urodzenia: Coventry, Anglia Data śmierci: 26 grudnia 2001 Wyobrażam sobie, że duża część Polaków, zwłaszcza z grupy o

  • Śmierć Grahama Chapmana

    Graham Chapman prowadził zdecydowanie najweselsze życie spośród szóstki członków kultowej grupy komików znanych jako ekipa Monty Pythona lub po prostu Pythoni.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: