Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcom People: Tony Robinson

Nazwisko: Tony Robinson
Data urodzenia: 15 sierpnia 1946 (obecny wiek: 60 lat)
Miejsce urodzenia: Londyn
Dzieci: dwoje, córka i syn

Baldrick z "Czarnej Żmii", przy całej swej dobroduszności, oddaniu i cierpliwości dla kaprysów swego pana, był bez wątpienia jedną z najbardziej niemądrych spośród słynnych britcomowych postaci. Nie obrażając naszych najmłodszych współobywateli, można powiedzieć, że miał umysłowość kilkulatka, mimo znacznie bardziej dorosłego ciała. Tym większe zdziwienie może budzić fakt, że grający go aktor, Tony Robinson, to dziś jeden z najbardziej znanych brytyjskich prezenterów filmów dokumentalnych i programów popularnonaukowych, zwłaszcza związanych z szeroko rozumianą historią.

Robinson nie zdobył poważniejszego formalnego wykształcenia, za to już jako dwunastolatek zaczął grać w teatrze. Przez dwa lata był nawet dyrektorem teatru, ale zdecydowanie bardziej wolał grać. Starając się dostać na ekran, imał się drobnych rólek w telewizji, wśród których stosunkowo najbardziej zauważalne były występy w programie dla dzieci Sam on Boff's Island oraz satyrycznym Who Dares Wins.

"Czarna Żmija" była w jego karierze prawdziwym kamieniem milowym. Był jedynym aktorem serialu oprócz występującego w roli tytułowej Rowana Atkinsona , który zagrał w absolutnie wszystkich odcinkach, łącznie ze specjalnymi. Słynne słowa "I have a cunning plan" (w oficjalnym polskim tłumaczeniu: "Mam szczwany plan"), które Baldrick wypowiadał niemal w każdym z nich, weszły do potocznego angielskiego.

Jeszcze podczas prac nad serialem, za radą jednego z jego scenarzystów - Richarda Curtisa - zaczął próbować własnych sił w pisaniu, przede wszystkim z myślą o najmłodszych widzach. Tak powstało kilka programów telewizyjnych oraz serial Maid Marian and her Merry Men, który część krytyki uznała za udaną próbę dostosowania humoru znanego z "Czarnej Żmii" do poziomu młodszej widowni.

W latach 90. Robinson stał się wziętym prezenterem programów telewizyjnych, początkowo dziecięcych. W 1994 został głównym prowadzącym historycznych programów i seriali dokumentalnych w telewizji Channel 4, w której kolejnych produkcjach występuje do dziś. Ponadto występuje na estradzie z własnym one man show, obecnie pod tytułem Tony Robinson's Cunning Night Out. Nagrywa także audiobooki, występuje w dubbingu, grach komputerowych oraz reklamach. Co ciekawe, jest też uznanym autorem literatury dziecięcej, który zdążył już opublikować 16 książek. 

W latach 1996-2000 był wiceprezesem British Actors Equity, odpowiednika naszego ZASP, zaś w latach 2000-2004 zasiadał w Krajowym Komitecie Wykonawczym Partii Pracy.

***

A jutro: dość osobista opowieść o mało w Polsce znanym, lecz umiłowanym przeze mnie britcomie "Tak jest, panie ministrze".  

Wykorzystałem materiały zebrane podczas pracy nad stworzonym przeze mnie artykułem o aktorze w polskiej Wikipedii, stąd możliwe podobieństwo obu tekstów.

sobota, 28 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Britcom People: Sir Nigel Hawthorne

    Data urodzenia: 5 kwietnia 1929 Miejsce urodzenia: Coventry, Anglia Data śmierci: 26 grudnia 2001 Wyobrażam sobie, że duża część Polaków, zwłaszcza z grupy o

  • Śmierć Grahama Chapmana

    Graham Chapman prowadził zdecydowanie najweselsze życie spośród szóstki członków kultowej grupy komików znanych jako ekipa Monty Pythona lub po prostu Pythoni.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: