Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcomy Atkinsona: To nie są wiadomości o dziewiątej

Tytuł oryginalny: Not The Nine O'Clock News
Tytuł polski: To nie są wiadomości o dziewiątej (tłumaczenie własne)
Autorzy: m.in. Rowan Atkinson, Mel Smith, Richard Curtis, Griff Rhys Jones, Howard Goodall
Emisja: 1979-1982
Odcinków: 27
Serii: 4
Stacja: BBC Two

Od wczoraj w polskich kinach można oglądać "Wakacje Jasia Fasoli", film, który według zapewnień samego artysty ma stanowić pożegnanie Rowana Atkinsona z jego najbardziej znaną w Polsce rolą. Postanowiłem wykorzystać tę okazję i przypomnieć o czterech najważniejszych britcomach z dorobku tego niezwykłego aktora, który w moim odczuciu był jednym z najważniejszych twórców działających w świecie brytyjskich seriali komediowych w latach 80. i 90.

Pierwszy britcom z udziałem Atkinsona jest zarazem zdecydowanie najmniej znanym w Polsce - nigdy nie był u nas pokazywany w telewizji, nie ukazał się też na DVD. Nazywał się "Not the Nine O'Clock News", czyli "To nie są wiadomości o dziewiątej". Tytuł był odniesieniem do tego, co można było zobaczyć w gazetowych słupkach z programem telewizyjnym - gdy BBC1 nadawało swój flagowy serwis, "Wiadomości o dziewiątej", raz w tygodniu na BBC2 leciał ten właśnie program.

Emitowany w latach 1979-82 serial miał formułę sketch show, zaś odcinki zamykano dosłownie na kilkadzesiąt godzin przed emisją, dzięki czemu w programie roiło się od odniesień do aktualnych wydarzeń - co z kolei teraz, po latach, utrudnia nieco zrozumienie niektórych momentów. Atkinson był jednym z czwórki głównych wykonawców, oprócz niego na pierwszym planie grali jeszcze Mel Smith (potem reżyser pierwszego kinowego Jasia Fasoli), Griff Rhys Jones i Pamela Stephenson (dziś praktykująca pani psycholog kliniczna w Kalifornii). Łącznie wyprodukowano 27 odcinków po pół godziny każdy.

Udało mi się znaleźć na You Tubie kilka skeczy z tego serialu, w tym mój ulubiony, będący głosem wsparcia dla krytykowanego przez tradycjonalistów, pythonowskiego "Żywotu Briana". Aby obejrzeć, kliknij tutaj . Co do samego Atkinsona, oto jak parodiuje typowego angielskiego sędziego, a tutaj słynnego dziennikarza Robina Day'a i jego legendarny program "Question Time". A jeśli kogoś zastanawia, kiedy Atkinson zaczął robić w telewizji głupie miny i wydawać dziwne dzwięki, niech zajrzy tutaj . No i wreszcie jego pierwszy słynny monolog, pochodzący z pierwszego odcinka pierwszej serii Not the Nine O'Clock News i bezwstydnie wyśmiewający rządzącą wówczas Partię Konserwatywną. Tutaj.

Niestety nawet na rynku brytyjskim nie ma jak dotąd pełnego wydania serialu na DVD, jedynie dwa półtoragodzinne bloki typu "The best of...". Niezależnie od tego, gdzie, kiedy i w jakiej formie będziecie oglądać, polecam serdecznie. A w kolejnym wpisie coś, co dla mnie jest tematem - rzeką: "Czarna Żmija".

sobota, 21 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Tak jest, panie premierze

    Tytuł oryginalny: Yes Prime Minister Autorzy: Sir Anthony Jay & Jonathan Lynn Lata emisji: 1986-88 Kanał: BBC Two Serii: 2 Odcinków: 16 W ostatni czwa

  • Tak jest, panie ministrze

    Tytuł oryginalny: Yes Minister Tytuł polski: Tak jest, panie ministrze (TVP) Autorzy: Sir Antony Jay & Jonathan Lynn Lata emisji: 1980 - 1984 Liczba odc

  • DVD: Liga Dżentelmenów

    Tytuł oryginalny: The League of Gentlemen Tytuł polski: Liga Dżentelmenów (DVD), Pcim Dolny (BBC Prime) Autorzy: Jeremy Dyson, Mark Gatiss, Steve Pemberton,

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: