Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
DVD: Liga Dżentelmenów

Tytuł oryginalny: The League of Gentlemen
Tytuł polski: Liga Dżentelmenów (DVD), Pcim Dolny (BBC Prime)
Autorzy: Jeremy Dyson, Mark Gatiss, Steve Pemberton, Reece Shearsmith
Odcinków: 18 + 1 specjalny
Serii: 3
Emisja: 1999-2002
Stacja: BBC Two

W wielu opracowaniach na temat britcomowej historii można spotkać się z opinią, że o ile lata 80. były właściwie złotym wiekiem tego rodzaju twórczości, o tyle kolejna dekada upłynęła pod znakiem pewnej stagnacji (chociaż osobiście uważam tę opinię za nieco zbyt generalizującą). Dopiero nastanie XXI wieku przyniosło świeży powiew, który wniósł do gatunku nową jakość albo przynajmniej nawiązał do najlepszych tradycji. Nie ma wątpliwości, że okrętem flagowym floty odnowicieli była "Mała Brytania", ale lista godnych uwagi produkcji z ostatnich lat w żadnym razie nie kończy się na tym tytule. Jedną z ciekawszych i, co ważne, w dużej mierze już dostępną w Polsce na DVD, jest "Liga dżentelmenów".

Dżentelmenów (w angielskiej pisowni to słowo wygląda dużo ładniej...) jest czterech, a są nimi Jeremy Dyson, Mark Gatiss, Steve Pemberton i Reece Shearsmith. Pierwszy z nich jest tylko scenarzystą, pozostali także piszą, ale oprócz tego stanowią główną obsadę serialu. Panowie występują razem od 1994, początkowo jako sceniczna grupa kabaretowa. Nazwę zapożyczyli z tytułu angielskiego filmu kryminalnego z 1959 r. W 1997 zawitali do BBC Radio 4, gdzie zaprezentowali bardzo dobrze przyjętą przez publiczność i krytykę serię słuchowisk "W miasteczku z Ligą Dżentelmenów". Dwa lata później w BBC Two zadebiutował ich serial telewizyjny, który doczekał się później drugiej (2000) i trzeciej serii (2002). Dwie pierwsze z nich można obecnie kupić w Polsce na płytach DVD opublikowanych przez czołowego w tej chwili wydawcę britcomów w naszym kraju, czyli Best Film. Poza tym brytyjskim zwyczajem zrealizowano świąteczny odcinek specjalny (2000), a także - co nie jest takie częste - oparty na serialu film kinowy pt. "Apokalipsa według Ligi Dżentelmenów" (2005). I jeszcze wyjaśnienie terminologiczne: serial był pokazywany w BBC Prime z polskimi napisami, tyle że widniał w ramówce jako "Pcim Dolny". Na DVD powrócono do literalnego tłumaczenia tytułu oryginalnego (The League of Gentlemen) i bardzo dobrze.

Przechodząc do samej fabuły, jest to z pewnością jeden z najbardziej przesyconych czarnym jak smoła humorem britcomów. Próżno szukać tu subtelności: dowcipy są z grubej rury, często z seksualnymi odniesieniami, a jeszcze częściej ze sporą dozą prawdziwej makabry. Co gorsza, przynajmniej dla wielu bardziej wrażliwych widzów, retoryka bliska kinu grozy przejawia się nie tylko w słowach bohaterów, ale też w wielu widocznych na ekranie obrazach. Tak więc jeśli na myśl o zakrawionych twarzach lub zwierzętach ginących w różnych okropnych sytuacjach dostajecie mdłości albo nie możecie zasnąć, lepiej włączyć coś innego.

Ale "Liga Dżentelmenów" to nie parodia horrorów a la "Straszne filmy". Pomijając tą całą śmieszno-straszną dekorację, serial pełen jest autentycznie bardzo zabawnych skeczy i postaci, które, choć niemal wszystkie są co najmniej dziwaczne (a może właśnie przez to) zapadają w pamięć na długo. Rzecz dzieje się w miejscowości Royston Vasey, będącej karykaturą prowincjonalnej mieściny w północnej (sądząc po akcencie mieszkańców) Anglii. Jego mieszkańców trudno uznać za normalnych: mamy tam m.in. kazirodczą parę właścicieli MIEJSCOWEGO (to słowo jest niezwykle ważne, ale nie chcę nikomu odbierać radochy) sklepu, w wolnych chwilach mordujących intruzów, taksówkarza - transeksualistę, weterynarza uśmiercającego większość pacjentów, pośredniczkę pracy zakochaną w swoich pisakach czy też pedantycznego hodowcę ropuch (nie wymieniłem nawet połowy). W pierwszej i drugiej serii każdy z odcinków to zbiór bardzo luźno ze sobą powiązanych skeczy z udziałem postaci z tej galerii osobliwości. Skeczy, co warto dodać, pełnych absurdalnego humoru według najlepszych brytyjskich wzorców. Seria trzecia - dotychczas dostępna w Polsce tylko na antenie BBC Prime - to już zupełnie inny model konstrukcyjny, w którym każdy odcinek ma swojego wyraźnie wiodącego bohatera, a elementem spinającym całość jest ostatnia scena, która w kolejnych odcinkach odsłania nam się z coraz większymi szczegółami, niczym układanka z puzzli. Śmiem także twierdzić, że w ostatniej serii podjęto próbę nakręcenia "ambitnego" (jeśli jest coś takiego) britcoma, to znaczy nie tylko zabawnego, ale też skłaniającego do pewnych poważniejszych przemyśleń.

Ostatnim elementem, o którym nie można nie wspomnieć, jest muzyka. Już sam temat (czyli to co leci podczas czołówki, a w tym przypadku także jako tło do menu na DVD) jest moim zdaniem niezwykle ciekawy, a w serii 3 znajdziemy również kilka dodatkowych, zajmujących utworów tego samego kompozytora nazwiskiem Joby Talbot.

Reasumując, nie jest to rzecz dla każdego, wielu ludzi może to odrzucać, ale mnie się podobało.

***

Jutro: legenda brytyjskiej komedii, autor 11 (!) britcomów - w cyklu Britcom People: pan David Croft!

czwartek, 26 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Tak jest, panie premierze

    Tytuł oryginalny: Yes Prime Minister Autorzy: Sir Anthony Jay & Jonathan Lynn Lata emisji: 1986-88 Kanał: BBC Two Serii: 2 Odcinków: 16 W ostatni czwa

  • Tak jest, panie ministrze

    Tytuł oryginalny: Yes Minister Tytuł polski: Tak jest, panie ministrze (TVP) Autorzy: Sir Antony Jay & Jonathan Lynn Lata emisji: 1980 - 1984 Liczba odc

  • Britcomy Atkinsona: Cienka niebieska linia

    Tytuł oryginalny: The Thin Blue Line Tytuł polski: Cienka niebieska linia Autor: Ben Elton Odcinków: 14 Serii: 2 Emisja: 1995-96 Stacja: BBC Two To całk

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: