Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Majówka w Nouvion: Właściciele kawiarni

Zaczynamy cykl "Majówka w Nouvion", w ramach którego przez siedem dni baardzo długiego weekendu będę opowiadał o aktorach, których wspólna praca dała efekt w postaci jednego z najbardziej znanych w Polsce britcomów, "Allo! Allo!". A na dobry początek bierzemy się za parę odtwórców dwóch ról centralnych dla całej fabuły: Rene, właściciela słynnej kawiarni, oraz jego żony Edith.

Gorden Kaye (Rene)

Prawdziwe nazwisko: Gordon Kaye
Data urodzenia: 7 kwietnia 1941 (obecny wiek: 66 lat)
Miejsce urodzenia: Huddersfield, Anglia
Wykształcenie: średnie (Huddersfield Technical College)

Pierwsza zagadka, jaka wiąże się z Gordenem Kaye'm, brzmi: dlaczego jego imię pisane jest w sposób, który wydaje się błędem ortograficznym? Angielska Wikipedia podaje, że jako pierwsza pomyliła się aktorska organizacja Equity (odpowiednik naszego ZASP), która przekręciła coś w swoich dokumentach. Sam zainteresowany w swojej autobiografii wskazuje na lekarzy w pewnym szpitalu, gdzie przebywał. Tak czy owak, wyjątkowe imię stało się dla niego znakiem rozpoznawczym, więc z ochotą przy nim został.

Kaye zaczynał swoją karierę aktorską, jak wielu, od drobnych rólek, m.in. w "Jabberwocky" Terry'ego Gilliama, a także w serialach komediowych "Babie lato" i "Are you being served?", ten ostatni autorstwa duetu Jeremy Lloyd & David Croft . Potem zagrał w dwóch zdecydowanie nieudanych i szybko zamkniętych britcomach tego duetu: "Wesołej orkiestrze" i "Proszę wrócić, pani Noah" (czytałem wyniszczający dla tego ostatniego serialu tekst pewnego prominentnego brytyjskiego krytyka, który uznał rolę Kaye'a za jedyny bardzo jasny punkt). Jednak największym sukcesem jego życia okazała się rola Rene, którą grał przez 10 lat, rownocześnie występując przez kilka sezonów w przedstawieniu teatralnym na bazie serialu.

W 1988 tabloidy odkryły, że bardzo już wówczas popularny aktor ma romans... z innym mężczyzną. Kaye postanowił zagrać w otwarte karty i na kilka dni przed spodziewaną publikacją sensacyjnych zdjęć sam ogłosił wszem i wobec, że jest gejem. Wkrótce potem ukazała się jego autobiografia "Rene i ja", w której opisywał m.in. problemy związane z byciem homoseksualnym młodzieńcem.

W styczniu 1990, kiedy podróżował samochodem w czasie potężnej wichury, drewniana reklama przebiła jego szybę, zaś jej fragment wbił mu się w głowę, bardzo poważnie uszkadzając mózg i czaszkę. Po sześciogodzinnej operacji lekarze zdołali go odratować, co określono jako bliskie cudowi. Kaye do dzisiaj nie pamięta wypadku, zaś pamiątką po nim jest spora blizna na czole. W czasie rehabilitacji aktor wyraził życzenie zamknięcia serialu, jednak Jeremy Lloyd przekonał go do występu w jeszcze dwóch seriach.

Po zakończeniu produkcji "Allo! Allo!", jak wielu jego twórców, wrócił do teatru, zaliczając jedynie krótką przygodę z niezbyt udanym britcomem "Rewolwer" (2001). W 2007 po raz ostatni wcielił się w rolę Rene w półtoragodzinnym odcinku specjalnym "Powrót Allo! Allo!".

Carmen Silvera (Edith)

Data urodzenia: 2 czerwca 1922
Miejsce urodzenia: Toronto, Kanada
Zmarła: 3 sierpnia 2002 (żyła lat 80)
Miejsce śmierci: Londyn

Pomimo swego raczej południowego nazwiska i urody, Carmen Silvera była w rzeczywistości Kanadyjką. Wychowywała się w Anglii, jednak podczas II wojny światowej wróciła do Kanady, gdzie zdobyła wykształcenie baletnicy, a później także aktorki. W latach 60. znów zawitała na Wyspy Brytyjskie i zdobyła sporą popularność dzięki udziałowi w produkowanej przez BBC operze mydlanej "Compact". Później pojawiła się dwukrotnie w legendarnym serialu "Doctor Who", ale na dobre publiczność przypomniała sobie o niej za sprawą roli Edith.

Po zamknięciu serialu wystąpiła jeszcze w filmie "La Passione" (1996) oraz wspomnianym "Rewolwerze". Dopiero na rok przed śmiercią zaprzestała występów scenicznych. Gorden Kaye pozostał jej bliskim przyjacielem na resztę życia.

Jak wielu nałogowych palaczy, zapadła na raka płuc. Odmówiła przyjmowania chemio- i radioterapii, co spowodowało, że zmarła już po czterech miesiącach od postawienia diagnozy. Jak wspominają przyjaciele, do końca była wesołą starszą panią. Ostatnie dni życia spędziła w domu aktorów - emerytów w Londynie, gdzie zmarła.

***

Jutro: niezawodny skład kelnerski "Cafe Rene", czyli Yvette, Maria i Mimi.

poniedziałek, 30 kwietnia 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Britcom People: Sir Nigel Hawthorne

    Data urodzenia: 5 kwietnia 1929 Miejsce urodzenia: Coventry, Anglia Data śmierci: 26 grudnia 2001 Wyobrażam sobie, że duża część Polaków, zwłaszcza z grupy o

  • Śmierć Grahama Chapmana

    Graham Chapman prowadził zdecydowanie najweselsze życie spośród szóstki członków kultowej grupy komików znanych jako ekipa Monty Pythona lub po prostu Pythoni.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: