Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcom People: Paul Eddington

Na wstępie przepraszam za ponad tydzień przerwy - nie jest łatwo godzić regularne aktualizowanie bloga z milionem innych rzeczy na głowie, chociaż staram się :)

Data urodzenia: 18 czerwca 1927
Miejsce urodzenia: Londyn
Data śmierci: 4 listopada 1995 (żył lat 68)
Miejsce śmierci: Londyn
Odznaczenia: komandor Orderu Imperium Brytyjskiego

Paul Eddington to w Polsce postać zupełnie nieznana, za to w Anglii zalicza się go do bardzo wymownej kategorii "household names" (trudno to dobrze przetłumaczyć, ale coś w rodzaju "nazwiska znane w każdym domu").

Przygodę z aktorstwem zaczynał jeszcze jako nastolatek, służąc w wojskowych trupach aktorskich, mających przynieść choć trochę rozrywki żołnierzom walczącym na frontach II wojny światowej. Musiał jednak porzucić mundur, gdy na jaw wyszło jego wyznanie - był bowiem członkiem Kościoła kwakrów, bardzo mocno akcentującego swój absolutny pacyfizm. W cywilu stał się aktorem teatru w Sheffield, a także zaczął kroczek po kroczku budować swoją pozycję w telewizji. Zaczynając od drobnych rólek, w 1975 zdołał wreszcie zagrać jednego z głównych bohaterów bardzo popularnego wówczas britcomu "Dobre życie".

Jednak prawdziwą gwiazdą brytyjskiej telewizji stał się w latach 80., występując w serialu "Tak jest, panie ministrze" , a później jegi kontynuacji "Tak jest, panie premierze" . Wspólnie z Nigelem Hawthornem stworzyli niezwykłą parę dwóch jakże różnych od siebie panów w wieku więcej niż średnim, na bardzo prestiżowych stanowiskach i z zupełnie przecistawnymi zwykle interesami. Grany przez Eddingtona Jim Hacker był w tym duecie stroną nieco bardziej prostolinijną, może nie zawsze uczciwą, ale na pewno pozbawioną niesamowitego wyrachowania, jakie widać było u jego adwersarza.

Pod koniec prac nad serialem aktor dowiedział się, że cierpni na nieuleczalną chorobą - jedną z odmian białaczki, która na domiar złego bardzo niszczy skórę, czyniąc wygląd chorego coraz bardziej szpetnym. Nie poddał się jednak, dalej grał w teatrze, a gdy nie dało się już ukrywać pod scenicznym makijażem strasznej choroby, przeniósł się do pracy w dubbingu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy życia wydał autobiografię o zaskakująco pogodnym tytule "So Far, So Good" oraz wystąpił po raz ostatni w telewizji, gdzie podczas wzruszającego wywiadu pokazał swoją potwornie zniszczoną twarz. Zmarł w wieku 68 lat.

 

Wykorzystałem materiały zebrane podczas pisania stworzonego przez mnie hasła o aktorze w polskiej Wikipedii, stąd możliwe podobieństwo obu tekstów.

sobota, 26 maja 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Ulubione britcomy Brytyjczyków

    Wiele osób interesujących się britcomami, ale nie mających na co dzień kontaktu z samą Wielką Brytanią, jej mieszkańcami i mediami, może sobie zadawać pytanie -

  • Nowości na DVD

    Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, czerwiec przyniósł nam dwie nowe płyty DVD z britcomami, a właściwie jednym, ale jakże ukochanym przez tysiące (jeśli n

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: