Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Blog > Komentarze do wpisu
Britcom People: Sir Nigel Hawthorne

Data urodzenia: 5 kwietnia 1929
Miejsce urodzenia: Coventry, Anglia
Data śmierci:
26 grudnia 2001

Wyobrażam sobie, że duża część Polaków, zwłaszcza z grupy od lat gdzieś 35 wzwyż, na hasło "dozorca w bloku" od razu ma przed oczami świętej pamięci Romana Wilhelmiego, oczywiście w roli Stanisława Anioła z "Alternatywy 4". Podobnie dzieje się z wieloma Brytyjczykami, gdy myślą o bezdusznych biurokratach - pierwszym skojarzeniem może być twarz Nigela Hawthorna w jego najbardziej znanej roli.

Hawthorne urodził się w Anglii, ale dorastał w Afryce Południowej. Powrócił do ojczyzny w latach 50., jako młodzieniec pragnący zrobić karierę aktorską. Przez wiele lat był dość wziętym aktorem teatralnym, co urozmaicał sobie występami, najczęściej dość skromnymi, w kinie i telewizji. Największy przełom w jego karierze nastąpił jednak dopiero w wieku 51 lat, gdy na ekranach widzów BBC po raz pierwszy zagościł Sir Humphrey Appleby.

Tak naprawdę żadnego z dwóch głównych bohaterów "Tak jest, panie ministrze " i"Tak jest, panie premierze " nie można nazwać pozytywnym. Mimo to wydaje mi się, że postać ministra - przy całym jego politycznym wyrachowaniu i, delikatnie mówiąc, ograniczonej błyskotliwości - była widzom dużo bliższa, bo grany przez Paula Eddingtona polityk zmagał się ze starającą się ograniczyć jego działania biurokracją oraz punktował związane z nią absurdy - jego doświadczenia były zatem bliskie temu, co wielu ludzi przechodzi w prawdziwym życiu, co najwyżej na innym szczeblu urzędniczej hierarchii. Tym czasem kreowany przez Hawthorna Sir Humphrey był bezgranicznym cynikiem, dla którego nie istaniały żadne świętości i który wszystko gotów był podporządkować interesom swoim, a w dalszej kolejności hermetycznej, urzędniczej kasty, której był wiernym i dumnym członkiem (a w drugim serialu wręcz przywódcą). Zagranie kogoś takiego z wdziękiem, zabawnie i bez przerysowywania wymagało dużej aktorskiej klasy. Hawthorne w pełni podołał temu zadaniu i choć obaj główni aktorzy serialu byli trzykrotnie nominowani do najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody filmowo-telewizyjnej BAFTA, Hawthorne trzykrotnie pokonywał w finale kolegę z planu.

Z tej roli jest dziś najbardziej pamiętany, ale z punktu widzenia możliwych do zdobycia przez aktora zaszczytów, wspiął się jeszcze wyżej. W 1994 zagrał rolę tytułową w głośnym w tamtym czasie filmie "Szaleństwo króla Jerzego". Otrzymał za ten występ nominację do Oscara, jednak potem na celownik wzięły go amerykańskie media - przynajmniej tak uważał sam zainteresowany. Hawthorne - w przeciwieństwie do wielu innych celebrities z lat 80. czy 90. (chociażby Gorden Kaye czy Stephen Fry, żeby zostać przy britcomach) - nigdy specjalnie nie ukrywał swojego homoseksualizmu. Od 1979 mieszkał ze swoim partnerem, Trevorem Benthamem, zabierał go jako osobę towarzyszącą na oficjalne imprezy i bez większych oporów mówił o tym związku w wywiadach. Mimo to był zdania, że to właśnie nagłośnienie w USA jego orientacji seksualnej w czasie, gdy trwało oscarowe głosowanie, pogrzebało jego szanse na słynną statuetkę.

Na otarcie łez zostały mu zaszczyty państwowe. Już od 1987 był komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego. Na dwa lata przed śmiercią dostąpił jednego z najwyższych wyróżnień w brytyjskim systemie honorów, a mianowicie otrzymał tytuł szlachecki. Tak oto aktor znany najbardziej z roli Sir Humphrey'a na stare lata też mógł dopisywać sobie owe trzy magiczne literki :)

czwartek, 17 maja 2007, britcom

Polecane wpisy

  • Britcom People: Duet z "Małej Brytanii".

    Przez ostatnich kilka dni zastanawiałem się, czy powinienem osobno opisywać biografie osób ze świata britcomów na tej stronie, a osobno tworzyć hasła o nich na

  • Majówka w Nouvion: Włoch i stara Francuzka

    Gavin Richards (kapitan Bertorelli) urodzony: we wrześniiu 1946 (obecny wiek: 61 lat) Sam Kelly, grający kapitana Hansa Geeringa, od początku swego udziału w &

  • Majówka w Nouvion: Anglicy

    Arthur Bostrom (oficer Crabtree) data urodzenia: 6 stycznia 1955 (obecny wiek: 52 lata) miejsce urodzenia: Rugby, hrabstwo Warwickshire, Anglia obecne miejsce

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
patoriku
2007/05/24 21:29:12
Dobrze, że jeszcze ktoś promuje kulturę brytyjską :D Pozdrawiam