Świat brytyjskich seriali komediowych - od Johna Cleesa do Rowana Atkinsona, od Monty Pythona do Małej Brytanii, od czarno-białej taśmy do cyfrowych efektów specjalnych. Krótko mówiąc: Britcoms!
Alan Johnston banner
Kategorie: Wszystkie | Ludzie | Newsy | Ogólne | Seriale | W Polsce
RSS
środa, 30 maja 2007
TVP cenzuruje Małą Brytanię
Jak donosi branżowy portal wirtualnemedia.pl, TVP ocenzurowała wyemitowany w ostatni piątek w Dwójce odcinek "Małej Brytanii". Jak zapewne więdzą coraz liczniejsi fani serialu, jeden z ważniejszych jego wątków rozgrywa się w pewnej walijskiej wsi, której jeden z mieszkańców określa się jako "jedyny homoseksualista we wiosce". W założeniu postać i cały wątek mają służyć wyśmianiu zarówno stosunku Brytyjczyków do gejów, jak i (a może przede wszystkim) działaczy gejowskich, wykorzystujących swoją orientację jako trampolinę do promocji własnej osoby.

W wyemitowanym w ostatni piątek odcinku w wiosce odbywa się festyn, gdzie nasz "jedyny gej" ma swoje stoisko. W pewnym momencie podchodzi do niego pastor. Nie wchodząc w dalsze szczegóły, w pociętej przez TVP wersji scenka kończy się zapewnieniem duchownego o tolerancji Kościoła. W oryginale rozmowa trwa dalej, aż do pastora dołączy... jego własny "przyjaciel".

Trudno mi w ogóle znaleźć słowa na skomentowanie czegoś takiego... W polskich, wiecznie upolitycznionych mediach publicznych widzieliśmy już właściwie wszystko, zwłaszcza w programach informacyjnych. Teraz jednak władze stacji zdają się odwoływać do "najlepszych tradycji" z poprzedniej epoki - najpierw mówiło się o cenzurowaniu opolskiego kabaretonu, a teraz przekroczono już wszelkie granice absurdu, tnąc brytyjski sitcom. Cóż, może kolejna produkcja z cyklu "angielski humor groteski" powinna rozgrywać się na korytarzach przy Woronicza?

Więcej na temat tej sprawy tutaj .
sobota, 05 maja 2007
"Powrót Allo! Allo!" dostępny w Internecie
Można twierdzić (choć ja nie jestem tego taki pewien), że w dawnych czasach britcomy były śmiejszejsze. Nie da się jednak nie przyznać, że teraz dostęp do nich jest dużo łatwiejszy. Przed tygodniem, 28 kwietnia, BBC One wyemitowało premierowy, trwający ponad półtorej godziny "Powrót Allo! Allo!". Już trzy dni później za sprawą pewnego wielkodusznego brytyjskiego internauty, całość znalazła się w serwisie You Tube, a dokładnie tutaj.

"Powrót...", trochę wbrew zapowiedziom, nie jest raczej wielkim epilogiem "Allo! Allo!". Jest filmem dokumentalnym, porywającym we wspaniałą podróż sentymentalną do czasów, gdy serial ten gromadził przed telewizorami po 17 milionów widzów na czele z królową matką. Jeremy Lloyd napisał kilka nowych scenek, które podstarzali już nieco aktorzy odegrali w marcu przed publicznością w studiu w Manchesterze, ale nie rzucają one na kolana, robią wrażenie takiej trochę pokazówki. Dużo ciekawsza jest przeplatająca się z nimi część dokumentalna, wielowątkowa i bogato ilustrowana wspomnieniami krytyków i twórców - w tym aktorów, z których niektórzy zupełnie już zdziadzieli (taki los spotkał, niestety, Gordena Kaye'a, czyli Rene), inni trzymają się zadziwiająco dobrze (Kirsten Cooke - Michelle), a jeszcze innych trudno w ogóle poznać (Richard Gibson, czyli Herr Flick).

Polecam - oglądajcie póki czas, bo niedawno Viacom (właściciel m.in. MTV i Comedy Central) zmusił właścicieli You Tube'a do wycofania umieszczonych tam swoich programów. Nie wiadomo, czy inni nadawcy, w tym BBC, nie pójdą wkrótce w jego ślady.
 
*** 
 
A obiecana ostatnia część biografii twórców - już jutro. 
sobota, 28 kwietnia 2007
"Upadła Madonna..." sprzedana
Jak donosi "Dziennik", najsłynniejszy britcomowy obraz, "Upadła Madonna z Wielkim Cycem", którego zagmatwane losy były ważny wątkiem w wielu odcinkach "Allo! Allo!", trafił na rynek aukcyjny. Ostatnie 15 lat legendarne płótno spędziło na ścianie w domu swego twórcy (no dobrze, tak naprawdę nie był nim Van Klompf :) , scenografa "Allo! Allo!", Shauna Moore'a. Wielkoduszny Moore postanowił ostatecznie rozstać się z nim i wystawić na aukcji charytatywnej, z której dochód wesprze projekty edukacyjne w hrabstwie Oxfordshire. Szczęśliwy nabywca wylicytował obraz za 4 tysiące funtów, co jak na rzecz będącą de facto tylko wspaniałą pamiątką z serialu telewizyjnego, jest całkiem niezłą sumką...
niedziela, 22 kwietnia 2007
Piąta seria Czarnej Żmii?

Skoro już zacząłem dzisiaj pisać o "Czarnej Żmii", to nie mogę się powstrzymać przed przekazaniem jeszcze całkiem świeżego newsa. Otóż: coraz głośniej mówi się o możliwości realizacji serii piątej! Już od kilku lat mówiło się, że część twórców serialu była gotowa przychylić się do pomysłu Rika Mayalla (Flashard czy też w polskim tłumaczeniu Łonogrzmot z serii 2 i 4), aby seria 5 toczyła się w kolorowych latach 60. z Czarną Żmiją w roli lidera boysbandu. Pomysł ten poparł m.in. Tony Robinson w wywiadzie ze stycznia 2005.

W listopadzie 2005 Rowan Atkinson powiedział w telewizji ITV, że jego zdaniem najlepszą scenerią dla ewentualnej piątej serii byłby obóz jeniecki podczas II wojny światowej. Wówczas określił jednak szanse na realizacje tego pomysłu jako bardzo niskie. Tymczasem jak donosi magazyn "Hello" (coś jakby nasza "Gala" czy "Viva") z 10 kwietnia tego roku, po definitywnym rozstaniu się z postacią Jasia Fasoli Atkinson coraz poważniej myśli o ponownym wcieleniu się w przedstawiciela nieśmiertelnego rodu Czarnych Żmij, właśnie w takiej, wojennej scenerii.

No cóż... Trzymajmy kciuki!

piątek, 20 kwietnia 2007
Allo! Allo! wraca po 13 latach
28 kwietnia BBC wyemituje pierwszy od 13 lat premierowy odcinek jednego z najlepiej znanych w Polsce britcomów - Allo! Allo!. Odcinek pod roboczym tytułem "Powrót Allo! Allo!" ma się składać zarówno z fragmentów archiwalnych, jak i zupełnie nowego materiału, który żyjący aktorzy serialu nakręcili w marcu w Manchesterze. Osią fabularną będą wspomnienia Rene piszącego swoje pamiętniki. Jak zapowiada BBC, widzowie nie tylko powspominają, lecz także dowiedzą się o losach swoich ulubionych bohaterów od momentu, na którym skończyła się dziewiąta i ostatnia seria. Czy, kiedy i gdzie odcinek ten dostępny będzie w Polsce - tego oczywiście nie wiadomo :(